Korzyści silnika diesla w pojazdach hybrydowych

Silnik diesla jest modelem silnika spalinowego, który użytkuje olej napędowy jako paliwo. Napęd diesla jest bardziej sprawny niż silnik benzynowy, dlatego że jego pułap sprężania jest wyższy, co umożliwia na użycie więcej dynamiki z paliwa. W silniku diesla, proces palenia zaczyna się w chwili, gdy ciepło wygenerowane przez kompresję powietrza w cylindrze jest wystarczające, ażeby wywołać samoczynny zapłon paliwa.

Silniki diesla są uniwersalnie stosowane w pojazdach ciężarowych, autobusach, traktorach rolnych i statkach, dlatego że są w wyższym stopniu wydajne niż napędy benzynowe i pozwalają na dłuższe procesy bez nieodzowności tankowania. Napędy diesla dodatkowo transmitują mniej dwutlenku węgla niż napędy benzynowe, co sprawia je bardziej przyjaznymi dla otoczenia.

Napędy diesla są chociaż bardziej skomplikowane i droższe w wytwórczości niż silniki benzynowe. Także, olej napędowy jest bardziej skomplikowany w produkowaniu i dystrybucji niż etylina, co może prowadzić do wyższych kosztów eksploatacji.

Silniki diesla dodatkowo potrzebują specjalistycznego oleju i filtrów, które powinny być regularnie zastępowane, co może prowadzić do ponadplanowych kosztów użytkowania.

Napędy diesla dodatkowo mogą emitować szkodliwe substancje, takie jak tlenki azotu (NOx), które mogą ujemnie wpływać na zdrowie ludzi i otoczenie. Mnóstwo państw ma w tej chwili srogie regulacje dotyczące emisji diesli, które wymagają od producentów aut, ażeby zainstalowali nadzwyczajne systemy obniżające emisję, takie jak na przykład katalizator SCR, żeby spełnić zasady emisji.

Silniki diesla także mogą być bardziej głośne niż silniki benzynowe, co może być kłopotliwe dla niektórych użytkowników. W ostatnich latach producenci napędów diesla wprowadzili mnogość usprawnień, przykładowo użycie turbosprężarek i zmodyfikowanie budowy cylindrów i komory palenia, żeby zwiększyć wydajność i zmniejszyć szum.

Napędy diesla są także nierzadko używane w autach hybrydowych, dlatego że zestawienie silnika diesla z silnikiem elektrycznym umożliwia na podwyższenie wydajności paliwowej i zredukowanie emisji szkodliwych substancji.

Ogólnie rzecz biorąc, napędy diesla są bardziej efektywne niż silniki benzynowe i mogą być w wyższym stopniu przyjazne dla środowiska, ale są także bardziej wieloaspektowe i droższe w produkcji i eksploatacji.

Pomimo tego, że napędy diesla są obecnie bardziej wieloaspektowe niż silniki benzynowe, silniki diesla są bardziej solidne i mają dłuższą witalność niż silniki benzynowe. Są one także bardziej odporne na zużycie, bowiem proces spalania w silniku diesla jest bardziej dozorowany niż w silniku benzynowym.

Silniki diesla również wyzwalają więcej momentu obrotowego niż napędy benzynowe, co umożliwia na lepsze osiągi i akcelerację samochodu. Napędy diesla są także bardziej ekonomiczne w eksploatacji niż napędy benzynowe, bowiem ich wyższa zdolność produkcyjna umożliwia na dłuższe przebiegi bez konieczności tankowania.

Niemniej jednak, w ostatnich latach, wynikające z narastających obaw dotyczących emisji i zdrowia publicznego, silniki diesla spotykały się z coraz większą krytyką. Wiele miast na całym świecie zaczyna zakazywać ruchu pojazdów z silnikami diesla w centrach miast, a dużo krajów przewiduje wkroczenie zakazów sprzedaży nowych aut z silnikami diesla w przyszłości.

Niemniej jednak, silniki diesla wciąż odgrywają zasadniczą funkcję w motoryzacji, przede wszystkim w przypadku pojazdów ciężarowych, autobusów i ciągników rolnych, bowiem są one w wyższym stopniu produktywne i ekonomiczne niż silniki benzynowe. Fabrykanci napędów diesla dodatkowo pracują nad polepszaniem oryginalnych technologii, przykładowo systemy obniżki emisji i hybrydy, aby dostroić się do narastających wymogów dotyczących ochrony środowiska i zdrowia zbiorowego.

www.hotelflora.tychy.pl www.eisdorfer-knappen.de fce-fanpage.de www.stas-michaylov.de www.herrenreiter-stammtisch.de